Hoppa till innehåll
Meny
Framgångshistoria

Helt symtomfri från Crohns efter 1 år

Malin 1 min lästid

Jag har Crohns sjukdom och har fått stor hjälp av AIP-kosten (som nu på senare tid övergått till anpassad paleo). Min kostförändring har drastiskt minskat mina symtom, och efter ungefär ett år av medicinering och kostomställning blev jag helt symtomfri. Jag kan starkt rekommendera medlemsklubben här på Swedish Paleo som en bra startpunkt för att lära sig om AIP och paleo - hur olika livsmedel påverkar kroppen och framförallt alla receptförslag som gör det enklare att komma igång och sedan fortsätta när inspirationen tryter!

— Malin

Autoimmun sjukdom eller andra sjukdomar:

Chrons

Hur länge har du ätit AIP?

1 år

Berättelse med egna ord:

Jag har Crohns sjukdom och har fått stor hjälp av AIP-kosten (som nu på senare tid övergått till anpassad paleo). Min kostförändring har drastiskt minskat mina symtom och efter ungefär ett år av medicinering och kostomställning blev jag helt symtomfri 🥳. Jag kan starkt rekommendera medlemsklubben här på Swedish Paleo som en bra startpunkt för att lära sig om AIP och paleo – hur olika livsmedel påverkar kroppen och framförallt alla receptförslag som gör det enklare att komma igång och sedan fortsätta när inspirationen tryter!

– Malin

Det här är en personlig erfarenhet — inte ett medicinskt råd. Alla är olika, och resultat varierar. Gör inga förändringar i din kost eller medicinering utan att först prata med din läkare.

Din berättelse kan bli nästa

Tusentals medlemmar använder Swedish Paleo för att minska inflammation och må bättre genom kosten:

  • Antiinflammatorisk kost anpassad för dig
  • Veckomenyer som gör det enkelt att komma igång
  • Startprogram med steg-för-steg-vägledning
  • Verktyg för att följa dina framsteg
Prova gratis i 14 dagar